מהי יוגה בשיטת איינגאר

תרגול היוגה משפר את תפקוד המערכות בגוף, מחזק ומגמיש אותו ומתקן ליקויי יציבה. התרגול גם ממקד את התודעה ויצר תחושת שלווה והתחדשות.

יוגה נועדה לכל אדם בכל גיל ובכל מצב פיזי ונפשי, וביוגה על פי שיטת איינגאר ישנם כל הכלים המאפשרים לכל אחד ואחד לתרגל את היוגה בצורה האופטימאלית ביותר.

יתרונות שיטת איינגאר

יוגה בשיטת איינגאר מתבססת על הוראתו של ב.ק.ס איינגאר ועל הפילוסופיה של היוגה סוטרות של פטנג'לי. שיטה זו מדגישה  לימוד מעמיק של אסאנות (תנוחות היוגה) ופראניאמה (שליטה בנשימה). האסאנה והפראניאמה הם שניים מתוך שמונת אברי היוגה על פי פאטאנג'אלי, והם הכלים שבעזרתם מגיעים לשליטה בשאר אברי היוגה.
השליטה בגוף היא המפתח לשליטה בנפש ומכאן שהתרגול אינו מסתיים בפן הפיזי ועומק התירגול על פי שיטתו של ב.ק.ס איינגאר הינו מנוף להגיע אל הנפש. לכן ככל שהאימון מעמיק עם הזמן מתגלות שכבות נוספות ברמה האינטלקטואלית, המנטלית והרוחנית.

בשיטת איינגאר לימוד האסאנות מתבצע באופן שיטתי והדרגתי שמאפשר למתרגל המתחיל להתקדם בביטחון ובבטיחות מתנוחות בסיסיות לתנוחות מתקדמות ולזכות בחוסן גופני ונפשי.
דגש מיוחד מושם על טכניקה מדויקת בהוראה ובביצוע התנוחה.
הטכניקה כוללת הוראות מדויקות ותיקונים שמטרתם לעזור למתרגל לבצע את התנוחה בצורה הנכונה. אותה מידה של טכניקה ודיוק קיימת גם בתירגול הפראניאמה.

ייחוד נוסף בשיטה הוא בניית רצפים של תירגול. הרצפים השונים מתחשבים בסדר של ביצוע התנוחות, איזו תנוחה באה אחרי איזו תנוחה. לרצפים שונים יש אפקטים שונים על הגוף והנפש. יש חשיבות רבה לכך שהרצף יהיה בסדר נכון ומאוזן על מנת להגיע לתוצאה הרצויה של איזון הגוף והנפש.
בתירגול בשיטת איינגאר יש דגש גם על משך זמן השהייה בתנוחה או בתירגול הנשימה. האסאנות והפראניאמה אינן יכולות להיות מבוצעות ללא מודעות, ולכך דרוש זמן שהייה. כמו כן דרוש זמן להכנס לתנוחה ולהישאר בה ביציבות. כשמושגת היציבות בתנוחה, אפשר להישאר בה על מנת להשיג את התועלת הטמונה בה.

אביזרים לאיינגאר יוגהמאפיין נוסף לשיטה הוא השימוש באביזרים. את האביזרים פיתח ב.ק.ס. איינגאר מתוך הבנה עמוקה של גוף האדם. האביזרים מאפשרים להגיע לתנוחות שונות ולשהות בהן באופן הנכון והאופטימלי, האביזרים מאפשרים לאדם הממוצע לבצע תנוחות קשות בלי לגרום לעצמו נזק ולבעלי מוגבלויות לבצע תנוחות רבות שללא האביזרים הללו לא היו אפשריות כלל.

 

יוגה טיפולית

ב.ק.ס. איינגאר פיתח בצורה מעמיקה גם את נושא היוגה הטיפולית שעוזרת לאנשים רבים שסובלים מבעיות שונות ועוזרת לשיקום פיזי ונפשי כאחד.